Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowie i uroda

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Stosowanie podejścia behawioralnego

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowa

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowie i uroda warsztaty rozwoju osobistego kraków
nych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.


depresja warto skorzystać z pomocy fachowca

Dzisiejsze czasy nie dla wszystkich są proste i łatwe do przejścia. Wiele mnożących się problemów pogłębia smutek czy stany nerwowe. Aby móc skutecznie zapobiec rozwijaniu się wielu chorób takich jak np. depresja warto skorzystać z pomocy fachowca. Czym jest psychoterapia? Co jest jej głównym celem? W jaki sposób jest prowadzona?
Psychoterapia to metoda leczenia psychiki ludzkiej, poprzez oddziaływanie na umysł i procesy myślowe. Odpowiednio dobrane techniki pozawalają wydobyć z wnętrza pacjenta jego bojaźnie, strach czy potrzeby. Główną cechą tego rodzaju spotkań jest nawiązanie zaufania i personalnego kontaktu między terapeutą a pacjentem, jak również wdrożenie się w odpowiedni nastrój i chęć współpracy. Wśród wielu metod leczenia można wyróżnić kilka rodzajów postępowania. Wśród nich są:
- terapia indywidualna,
- terapia grupowa,
- pomoc współmałżonkom,
- spotkania rodzinne,
- wiele innych.
Każda z przybranych form dobierana jest indywidualnie zgodnie z potrzebami osoby potrzebującej pomocy.


Etapy psychoterapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.


Ile trwa psychoterapia

Na psychoterapię przychodzą pacjenci z przeróżnymi problemami, a sama psychoterapia posiada wiele nurtów. Głównym celem każdej psychoterapii jest poprawienie jakości życia pacjenta poprzez korzystanie z różnych metod psychologicznych. Nie da się jednoznacznie określić jak długo powinna trwać psychoterapia, ponieważ wiele zależy od samego pacjenta oraz problemu, z którym przyszedł na terapię. Należy się jednak liczyć z tym, że psychoterapia jest procesem długotrwałym, ponieważ często wymaga zmiany myślenia od pacjenta oraz jego samodzielnej pracy. Wiele zależy także od konkretnego nurtu psychoterapeutycznego i stosowanych metod. Psychoterapia może trwać nawet do kilku lat, a o jej przerwaniu decyduje zarówno terapeuta, jak i pacjent w momencie zauważenia znaczących postępów. Może się jednak zdarzyć, że dana psychoterapia nie przynosi rezultatu, więc w takiej sytuacji pacjent może poszukać pomocy w jakimś innym nurcie psychoterapeutycznym. W przebiegu samej psychoterapii ważne jest to, by pacjent miał zaufanie do terapeuty.



© 2019 http://zdrowie-i-uroda.estetyczna-dermatologia.wroclaw.pl/